Mostani összefoglalónkban azt mutatjuk be, hogy miként változott a koronavírus-pandémia első évében:
A konzervatív befektetési stratégiát követő privátbanki portfóliók alapjául szolgál az 5 éves lejáratú, kiszámítható és adómentes befektetési lehetőséget nyújtó hazai állampapír, amely állami garanciavállalás mellett stabilan hozta az aktuális időszakra vonatkozó, folyamatosan emelkedő, 3,5 - 6 százalék közötti hozamot (EHM: 4,95%).
(Az összes hazai papír stabilan fizetett a koronavírus-pandémia hullámai alatt és között, de a gyakorlatban ezen az egy állampapíron van a privátbanki fókusz döntő többsége.)
További előnyként említhető a MÁP+ mellett, hogy a kibocsátó évente egyszer – a kamatfizetést követő öt munkanapon – 100%-os árfolyamon visszavásárolja a papírokat, függetlenül az aktuális árfolyamtól.
Hátrányként jelenik meg a kötvénytiszta portfóliók esetében egy esetleges emelkedő infláció veszélye, amit egyre több pénzügyi szakértő lát a jövő egyik legnagyobb kockázatának. Emiatt egyre több Private Banking ügyfél gondolkodott el az elmúlt évben azon, hogy különböző értékpapír alapokkal színesítse a kvázi „kockázatmentes” kötvényportfólióját.
A Budapesti Értéktőzsde indexe e cikk megszületésekor (2021.04.10) közel 30 százalékos pluszban van az egy évvel ezelőtti értékéhez képest, ami kiváló teljesítménynek mondható a vészterhesnek tekinthető nehéz időkben, hiszen a koronavírus még soha nem látott egészségügyi kihívás elé állította a hazai vállalatokat és Magyarországot.
A BUX elmúlt 1 éves teljesítménye azonban egyúttal egy korrekció is, amivel a 2020 tavaszán elszenvedett mélyrepülését korrigálta a hazai index. Az irány viszont kiváló és a hazai index jó eséllyel még akár idén ismét rekordértéket érhet el.
A koronavírus globális volta miatt a BUX index elmúlt 1 éves grafikonjának trendje hasonlóságot mutat a világ vezető részvényindexeivel, amelyek a 2020 tavaszi sokk után szintén erős korrekciót mutattak és bő kétszámjegyű emelkedést produkáltak a pandémia alatt. Sőt, van olyan index, ami több mint 45 százalékos pluszban van a koronavírus-pandémia előtti árfolyamértékéhez képest.
(2021.04.10-én)
Egyelőre minden adott ahhoz, hogy a nemzetközi tőzsdék egyéves menetelése is folytatódjon, bár nem szabad elfelejteni, hogy egy egészségügyi válság közepén vagyunk, ahol bármikor fordulhat a kocka és eltérhet a valóság a várakozásoktól.
Az elmúlt egy év kedvező globális adatai a hazai befektetési alapoknak is kedvezett és a kockázatvállalóbb, külföldi kötvényeket vagy részvényeket tartalmazó lakossági befektetési alapok szintén kiválóan teljesítettek.
A hazai exkluzív ügyfelekről is elmondható, hogy egyre inkább felfigyelnek a tematikus befektetési alapokra. Ezek a legtöbb hazai Private Banking szolgáltató kínálatában már bő 1-2 éve elérhetők, számuk folyamatosan bővül és az elmúlt 1 évben kínált kedvező hozamuk mellett számos díjat is besöpörtek velük az alapkezelő szakemberek.
„A hazai exkluzív ügyfelekről is elmondható, hogy egyre inkább felfigyelnek a tematikus befektetési alapokra.”
A hazai szolgáltatók által preferált tematikus befektetési alapok kiváló lehetőséget nyújtanak a Private Banking ügyfeleknek arra, hogy felvegyék a küzdelmet egy esetleges jövőbeli, emelkedő inflációval szemben. A várható infláció lehetséges okairól már írtunk egy korábbi bejegyzésünkben.
Érdekesen befolyásolta a Covid-19 okozta helyzet az aranybefektetések, kriptovaluták és áruk piacát is. Ennek részleteit cikkünk második részében mutatjuk majd be az olvasóknak.