A rövid távú sikerhez természetesen kétség sem férhet, hiszen a szaksajtó nyomtatott- és virtuális hasábjain akár évente több alkalommal is találkozhatunk olyan cikkekkel vagy statisztikákkal, amelyek összegyűjtik az egyes időszakokban legmagasabb hozamot elérő portfólió menedzserek vagy befektetési alapok teljesítményét.
Ez azonban egyáltalán nem dönti el a vitát, hiszen rövid távon szinte bárki megverheti a piacot, ehhez szaktudás híján, maga a puszta szerencse is elegendő lehet. Igazi sikerről viszont csak abban az esetben beszélhetünk, ha:
A privátbanki portfóliók esetében természetesen nem tűzhető ki elsődleges célként, hogy a jövőbeni hozamszint mindenáron túlszárnyalja a piacot, hiszen ehhez olyan mértékű kockázatot kellene vállalni, ami szakmailag elfogadhatatlan és felelőtlen döntés lenne.
Ugyanakkor az évi 1-3 százalék extrahozamot sem szabad alábecsülni, amely már egy 100 millió forint összértékű portfólió esetében is jelentős különbséget eredményez a piaci átlaghozamhoz képest, főleg – ha egy 10 éves periódussal számolva - figyelembe vesszük a kamatos kamathatás mechanizmusát.
A modern szemléletű befektetési szakemberek elképzelése szerint elérhető a fenti extrahozam, amennyiben a portfólió kezelője aktívan kezeli a rábízott vagyont és szakmai elemzésekre, múltbéli tapasztalatokra, valamint magas szintű szaktudására támaszkodva azonnal képes reagálni a piaci anomáliákra. Álláspontjuk szerint több fontos tényező játszik szerepet abban, hogy magasabb hozamot érjünk el a piaci átlaghoz képest:
A konzervatív tábor képviselői ezzel szemben amellett teszik le a voksukat, hogy a piac túlszárnyalása helyett sokkal inkább az indexálásra érdemes figyelni, vagyis arra, hogy minél inkább lekövessük a piac változásait. A passzív szemlélet a hatékony piacok elméletében hisz, vagyis abban, hogy a tőzsdén minden rendelkezésre álló információ (azonnal) tükröződik az árfolyamok változásában.
A passzív portfoliókezelés mellett álló szakemberek véleménye szerint hosszútávon nem érdemes a piac túlszárnyalására törekedni, mert ha ez valakinek sikerül, az nagyrészt a szerencsének köszönhető és hosszú távon nem fenntartható.
Mára a hazai szakemberek jelentős része az aktív portfóliókezelésben bízik és ritkábban javasolják passzív portfóliók kialakítását. Az aktív portfóliókezelés választása mellett leginkább a következő érvek szólnak:
A privátbanki szolgáltatást igénybe vevő ügyfelek esetén azonban minden esetben egyénileg kell mérlegelni a fenti döntést, aminek összhangban kell lennie a befektetési stratégiával és a privátbanki portfólió allokációjával is.