Aktív vagy passzív portfóliókezelés? Túlszárnyalható a piaci hozam?
A rövid távú sikerhez természetesen kétség sem férhet, hiszen a szaksajtó nyomtatott- és virtuális hasábjain akár évente több alkalommal is találkozhatunk olyan cikkekkel vagy statisztikákkal, amelyek összegyűjtik az egyes időszakokban legmagasabb hozamot elérő portfólió menedzserek vagy befektetési alapok teljesítményét.
A rövidtávú siker még semmit sem bizonyít
Ez azonban egyáltalán nem dönti el a vitát, hiszen rövid távon szinte bárki megverheti a piacot, ehhez szaktudás híján, maga a puszta szerencse is elegendő lehet. Igazi sikerről viszont csak abban az esetben beszélhetünk, ha:
- hosszú éveken keresztül képes valaki a benchmark felett teljesíteni és
- mindezt tudatos, előre kidolgozott privátbanki stratégia alapján teszi.
A helyes portfóliókezelési stratégia megválasztása milliókat vagy tízmilliókat is jelenthet a privátbanki ügyfelek számára évente.
Túlszárnyalni, de mennyivel?
A privátbanki portfóliók esetében természetesen nem tűzhető ki elsődleges célként, hogy a jövőbeni hozamszint mindenáron túlszárnyalja a piacot, hiszen ehhez olyan mértékű kockázatot kellene vállalni, ami szakmailag elfogadhatatlan és felelőtlen döntés lenne.
Ugyanakkor az évi 1-3 százalék extrahozamot sem szabad alábecsülni, amely már egy 100 millió forint összértékű portfólió esetében is jelentős különbséget eredményez a piaci átlaghozamhoz képest, főleg – ha egy 10 éves periódussal számolva - figyelembe vesszük a kamatos kamathatás mechanizmusát.
Aktív portfóliókezelés
A modern szemléletű befektetési szakemberek elképzelése szerint elérhető a fenti extrahozam, amennyiben a portfólió kezelője aktívan kezeli a rábízott vagyont és szakmai elemzésekre, múltbéli tapasztalatokra, valamint magas szintű szaktudására támaszkodva azonnal képes reagálni a piaci anomáliákra. Álláspontjuk szerint több fontos tényező játszik szerepet abban, hogy magasabb hozamot érjünk el a piaci átlaghoz képest:
- egyrészt aktív portfóliókezelés esetében a szakemberek kihasználhatják a számukra biztosított rugalmasságot és gyorsabb döntéseket hozva extrahozamra tehetnek szert,
- másrészt sokkal kifinomultabb eszköztár áll rendelkezésükre a kockázatok kezelésére, hiszen az aktívan kezelt portfóliók lehetőséget nyújtanak fedezeti stratégiák felhasználására, amelyek csökkentik a kockázatot,
- továbbá ha egy portfólió menedzser jól kiismeri magát egy szektorban, akkor jelentős előnyre tehet szert, ha a fent említett rugalmasság és kockázatkezelési eszköztár a rendelkezésére áll.
Passzív portfóliókezelés
A konzervatív tábor képviselői ezzel szemben amellett teszik le a voksukat, hogy a piac túlszárnyalása helyett sokkal inkább az indexálásra érdemes figyelni, vagyis arra, hogy minél inkább lekövessük a piac változásait. A passzív szemlélet a hatékony piacok elméletében hisz, vagyis abban, hogy a tőzsdén minden rendelkezésre álló információ (azonnal) tükröződik az árfolyamok változásában.
A passzív portfoliókezelés mellett álló szakemberek véleménye szerint hosszútávon nem érdemes a piac túlszárnyalására törekedni, mert ha ez valakinek sikerül, az nagyrészt a szerencsének köszönhető és hosszú távon nem fenntartható.
Szakmai konklúzió
Mára a hazai szakemberek jelentős része az aktív portfóliókezelésben bízik és ritkábban javasolják passzív portfóliók kialakítását. Az aktív portfóliókezelés választása mellett leginkább a következő érvek szólnak:
- A portfólió kezelő szakembereknek, a globalizáció kihívásainak sikeres leküzdéséhez, egyre nagyobb szükségük van, az aktív szemlélet nyújtotta rugalmasságra.
- A modern informatikai megoldásoknak köszönhetően egyre alacsonyabbá és transzparensebbé válik az aktívan kezelt portfóliók díja.
- A fedezeti ügyleteknek köszönhetően alacsonyabb lehet befektetéseink kockázata is, mivel jelentősen csökken a portfólió volattilitása és szórása.
- Az aktív szemlélet teszi lehetővé a sikeres és közkedvelt abszolút hozamú befektetési alapok létrehozását is, amelyeknek köszönhetően a befektetők maximalizálhatják hozamlehetőségeiket.
A privátbanki szolgáltatást igénybe vevő ügyfelek esetén azonban minden esetben egyénileg kell mérlegelni a fenti döntést, aminek összhangban kell lennie a befektetési stratégiával és a privátbanki portfólió allokációjával is.