Trump ment, Biden jött – mire számíthatnak a befektetők?
De értelmezhetjük úgy is, hogy gyakorlatilag az egész világ, hiszen az USA vezető, gazdaságilag megkerülhetetlen szerepe miatt a legtöbben árgus szemekkel figyelték az eseményeket.
Izgatottak a Private Banking ügyfelek is
Joe Biden elnöki ciklusa jelentős és szemmel látható változást hozhat nemcsak az Egyesült Államok, hanem más nemzetállamok életében is. 4 év után ugyanis a világ egyik legnagyobb hatalma visszatérhet az obama-i politikához, ami sok tekintetben szöges ellentétben áll a korábbi elnök Trump szemléletével vagy intézkedéseivel.
A Private Banking ügyfelek is izgalommal figyelték az amerikai elnökválasztást.
De vajon mit jelent ez a pénz- és tőkepiacok szempontjából? És mire számíthatnak a jövőben a befektetők vagy a privátbanki ügyfelek?
Nyugalom, a „gőzhenger” tovább forog
Ha higgadtan, objektíven és józanul végiggondoljuk az eseményeket, akkor kis túlzással kijelenthető, hogy a befektetők és Private Banking ügyfelek hosszútávú pénzügyi stratégiáját közvetlenül nem érinti az USA-ban zajló politikai, társadalmi és szociológiai csatározás.
Az új adminisztráció demokratikus, piacelvű és támogatja a világban éppen zajló gazdasági trendeket (környezetvédelem, globalizáció, jogharmonizáció, stb.) A hosszútávú stratégiát követő befektetőknek tehát semmi okuk az aggodalomra, még akkor sem, ha a gazdaságpolitikai hangulat néha nyugtalanabb a megszokottnál.
A nagy amerikai „gőzhenger” és vele az egész bolygó tovább forog. Íme 4 megnyugtató érv.
1., A FED-nél minden marad a régi
Ahogy korábban Obama és Trump alatt, úgy most Joe Biden elnöksége alatt sem számíthatunk jelentős változásra az Egyesült Államok központi bankjával kapcsolatban.
A szervezet az új elnök alatt is teszi majd a dolgát és követi, ellenőrzi a piacot, beavatkozva abba, ha indokolt. A mindenkori elnöktől függetlenül, piaci szempontok szerint.
2., Maradnak a megatrendek
Joe Biden nem szeretne (és nem is nagyon tudna) változtatni a világszerte rohamléptekkel előretörő megatrendeken, ezért a termelő, gyártó és kereskedő vállalatok hosszútávú stratégiája mit sem változik a következő évtizedben.
- Biden vezetése alatt is nyugodtan tovább menetelhetnek a technológiai ipar növekedési részvényei, amelyek az elmúlt években a rekord kapitalizációknak köszönhetően jelentősen felfelé húzták a piacot (akár az infláció emelkedése is további kockázatvállalásra ösztönözheti a befektetőket).
- Az ESG szempontok egyike sem fog sérülni az új adminisztráció alatt, tehát fókuszban marad a környezet védelme, valamint a korrupció és a világ kizsákmányolása elleni küzdelem. Ezek segítségével pedig egyre transzparensebb és válságállóbb cégek jelenhetnek meg a befektetési portfóliókban.
- Semmi sem akadályozza a jövőben az elektromos és önvezető gépjárművek terjedését, amiből közvetetten (akkumulátor, szenzorok, vezetők, stb.) és közvetlenül (Tesla, Nio) is jókora profitra tehettek szert a befektetők világszerte.
De marad a megapoliszokat létrehozó urbanizáció és a generációs trendek (millennium, ezüst) is, amely bőven biztosít majd hozampotenciált a vagyonosabb befektetőknek, köztük a Private Banking ügyfeleknek is.
3., Mérséklődhet a kereskedelmi háború
A Donald Trump nevével fémjelzett ún. „kereskedelmi háború” is alábbhagyhat Kína és az Egyesült Államok között, ami némiképp nyugodtabb légkört hozhat és a piaci kedélyeket is lehűtheti valamennyire, bár a rivalizáció biztosan tovább folytatódik majd a jövőben is.
4., Javulhat az EU/USA viszony
A Biden adminisztráció és az Európai Unió legnagyobb országainak vezetői között sokkal nagyobb a konszenzus, mint azt korábban a Trump adminisztrációnál tapasztaltuk. Így valószínűleg még közelebb kerülhet egymáshoz gazdaságilag, társadalmilag és szociológiai szempontokból az USA és az EU.
Sőt, a javuló kapcsolatoknak köszönhetően valamivel egyszerűbb lesz felvenni a harcot a koronavírus ellen is, ami előfeltétele a gazdaság 2021-es újraindításának.
Elnökváltástól független kihívások
Az új elnöktől és elképzeléseitől tehát nem kell félni befektetőként, hiszen a valódi veszély nem a Fehér Ház környékéről érkezhet.
Sokkal inkább figyelemmel kell kísérnie Private Banking ügyfélként
- az emelkedő infláció által gerjesztett folyamatokat
- a túlárazott növekedési részvények okozta esetleges piaci korrekciót
- a koronavírus miatt létrejött gazdasági kihívásokat
Éppen ezért azt javasoljuk mindenképpen egyeztessen Private Banking szolgáltatójával, hogy egy széleskörűen diverzifikált és aktívan kezelt befektetési portfólióval felelősségteljesen várhassa 2021 kihívásait.