Family Office: sokkal több, mint Private Banking
A Family Office ugyanis a világ legjobban személyre szabott szolgáltatása és gyakorlatilag bármit takarhat amire egy ügyfélnek csak szüksége van.
- Generációkon átívelő, az élet összes területére kiterjedő komplex vagyontervezést, aminek csupán egy részét képezi a családtagoknak külön-külön is járó privátbanki tanácsadás.
- A családi magán- és vállalati vagyon teljeskörű menedzselését, ami az egzisztenciális kérdéseken túl magában foglalja a nemzetközi adótervezést (például offshore cég alapítás), az ingatlanok és ingóságok kezelését vagy éppen az olyan családjogi ügyek elrendezését is, mint az öröklés.
- A családtagok karriertervezését és magas szintű oktatásának megszervezését.
- A filantrópiával és adományokkal kapcsolatos tanácsadást, tervezést és lebonyolítást.
- A megfelelő személyzet összeállítását és menedzselését, az ügyfelek személyes preferenciáinak figyelembevételével.
- Járműflotta (autók, yachtok, repülők, helikopterek stb.) beszerzését és üzemeltetését.
- Bármilyen egyéni igény kiszolgálását, ami felmerül.
A világ legexkluzívabb szolgáltatása, a leggazdagabb privátbanki ügyfelek számára - ez a Family Office.
A Family Office Service célcsoportja
Megközelítőleg egymillió amerikai dollár – nemzetközi szinten ekkora összegtől indul a Family Office szolgáltatók éves honoráriuma, amihez a szakértők minimum 100 millió dolláros családi vagyont javasolnak. Egyrészt ekkora összegtől éri meg igénybe venni a Family Office Service exkluzív szolgáltatásait, másrészt viszont ilyen méretű vagyontól képesek a szolgáltató pénzügyi szakemberei vállalatok vagy vállalatcsoportok közötti diverzifikációban gondolkodni.
Family Office Magyarországon
Az első ún. „ultra-high-net-worth”-el (extrém magas vagyonnal) rendelkező ügyfelek számára elindított Family Office szolgáltatás csupán 2017-ben jelent meg hazánkban. Ez számottevő lemaradást jelent a nyugat-európai szolgáltatókhoz képest, ám erős korrelációt mutat a CEE országok trendjével. Mindez az alábbi két okra vezethető vissza:
- A rendszerváltás óta eltelt három évtized még éppen csak elég volt ahhoz, hogy valódi, nemzetközi értelemben is „látszó” vagyontömegek jelenjenek meg magyarországi családok kezében.
- Hazánk legnagyobb vállalatainál csupán néhány éve kezdődött el a generációváltás, ami jelenleg még csak korai fázisában jár. Demográfiai szempontból tehát most érkezett el a többgenerációs vállalatvezetés ideje a magyarországi vállalatoknál. Ennek köszönhetően alakulhatnak majd ki a jövőben a többgenerációs vagyonok, s ennek kezeléséhez lehet majd igazán szükség a Family Office szolgáltatókra.
A Family Office két fő irányzata
A hagyományos értelemben vett első „családi irodát” (nyersfordításban használva a Family Office szót, hiszen magyar megfelelője még nem is létezik a hazai szaknyelvben) a 19. század egyik híres bankárdinasztiája hívta életre, saját többgenerációs vagyonának kezelésére. A szolgáltatás később az ő nevükkel fémjelzett Rothschild Bankon keresztül vált népszerűvé Nyugat-Európa szerte.
- A klasszikus Single Family Office (SFO) szolgáltatók az elmúlt két évszázadban kizárólag egy-egy család igényeinek teljeskörű kiszolgálására fókuszáltak, és a legmesszemenőbbekig figyelembe vették az ügyfelek egyéni igényeit, amint az már cikkünk elején bemutatásra került.
- A modern szemléletű Multi-Family Office (MFO) csupán a nyolcvanas években jelent meg a köztudatban, ám praktikus szemléletével hamar népszerű lett az ügyfelek körében. Az MFO szolgáltatók az SFO-hoz hasonlóan szintén magas presztízsű tevékenységet végeznek, de a hatékonyság jegyében 10-15 azonos mentalitású vagy célú család vagyonát kezelik egyszerre.
A Multi-Family Office esetében a szolgáltatások súlya sokkal inkább a vagyonkezelést érintő kérdések irányába (befektetés, finanszírozás, biztosítás és offshore megoldások) tolódik, kissé háttérbe szorítva a szociális jellegű igényeket. (személyzet, oktatás, életmód tanácsadás)
Family Office a gyakorlatban
A többgenerációs családi vagyonok menedzselésére a Single Family Office szolgáltatók egy saját jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezetet hoznak létre, s ezen keresztül gyakorolhatják tulajdonosi jogaikat vagy érvényesíthetik céljaikat a család tagjai.
Multi-Family Office esetében is csupán egy gazdálkodó szervezet jön létre, ahol a családok – hasonlóan a befektetési alapoknál használt elvhez – vagyonuk arányában rendelkeznek részesedéssel az érdekérvényesítő vállalatban.
A CEE régió esetében a modern szemléletű Multi-Family Office modellje tűnik hosszútávon életképesnek, vagyis a jövőben egyre több, kifejezetten a közép-kelet európai régió ügyfeleinek igényeit kiszolgáló, ám nemzetközi szolgáltatást nyújtó MFO megjelenésére lehet számítani.