Érdekes milliárdosok, még érdekesebb történetei
Több mint 2600 dollármilliárdos él a Földön, akik mindennapi döntéseikkel többmilliárd ember életét befolyásolják.
Életútjukkal és tanulságos történeteikkel pedig tízmilliók számára nyújtanak inspirációt. Nem meglepő tehát, hogy a világ leggazdagabbjait rangsoroló listák megjelenését, évről évre óriási érdeklődés kíséri.
A pénzmennyiség azonban csak az egyik olyan szempont a rangsoroláshoz, aminek köszönhetően érdekes lista állítható össze a milliárdosokról. Cikkünkben ezért 4 további perspektívára szeretnénk rávilágítani, aminek köszönhetően figyelemre méltó történeteket ismerhetnek meg a téma iránt érdeklődők.
Érdekes, tanulságos és különc sztorikból nincs hiány a milliárdosok között sem.
A 3 legfiatalabb milliárdos
- Kylie Jenner: 168 millió Instagram követőjével, nővérével közös ruházati cégével és sajátmárkás kozmetikai vállalatával Kylie Jenner számít 2020-ban a leggazdagabb fiatal milliárdosnak. A Kardashian realityből ismert, jelenleg 23 éves milliárdosnő teljes vagyona már 1 milliárd dollárra rúg.
- Alexandra Andresen & Katharina Andresen: A Ferd vállalat örökösnői, akik édesapjuk Johan H. Andresen Jr. 2007-ben ruházta át a cég 42,2-42,2 százalékos tulajdonrészét. A Ferd kifejezetten a skandináv régióra fókuszáló, családi tulajdonban lévő befektetési társaság, aminek történelme egészen 1778-ig nyúlig vissza. Az Andresen nővérek vagyonát fejenként 1,1 milliárd dollárra becsülik.
- Gustav Magnar Witzoe: A világ legnagyobb lazacfarmjának, a Salmar ASA nevű vállalatnak az ötven százalékos tulajdonosa, amit édesapja alapított 1991-ben. A 25 éves norvég ezzel 2013 óta, a világ legfiatalabb férfi milliárdosának számít. Vagyonát 2,3 milliárd dollárra taksálják.
A 3 legidősebb (még élő) milliárdos
- Chung Chang Yun: A 99 éves szingapúri üzletember 1967-ben társalapítója volt a Pacific International Lines hajózási vállalatnak, aminek formálisan a mai napig betölti az igazgatói posztját. (Chairman) Vagyona 1,9 milliárd dollár.
- Aloysio de Andrade Faria: A 97 éves brazil üzletember a korábbi Banco Real tulajdonosa volt, ami vezetése alatt Brazília legnagyobb bankja lett. Eredetileg orvosnak tanult, de csak két évig praktizált, aztán átvette a családi vállalatot édesapjától, amit 1998-ban 2,1 milliárd dollárért adott el a holland ABN Ambro Banknak.
- Marcel Adams: A 97 éves kanadai ingatlanmágnás 1958-ban alapította Iberville Developments nevű cégét, ami a régió egyik legnagyobb ingatlanbefektető vállalatává nőtte ki magát az évtizedek során. Adams egyébként Romániában született Bramovich néven és a második világháború rémtettei elől menekült Kanadába. Vagyonát 1,7 milliárd dollárra datálják.
A 3 legkülöncebb milliárdos
- Clive Palmer: Az ausztrál férfit elképesztőbbnél elképesztőbb ötletei miatt tartják minden idők legkülöncebb milliárdosának. Tervei között szerepelt korábban egy dinoszaurusz klónozása, amivel ötcsillagos szállodájába szerette volna csalogatni a vendégeket. Az elmúlt években pedig azzal hívja fel magára a figyelmet a 64 éves üzletember, hogy a Titanic II. nevű óceánjárót állítaná kereskedelmi forgalomba. A hajó a tragikusan elsüllyedt Titanic hiteles mása lenne és az eredeti útvonalon szállítaná az utasokat Southhampton és New-York között. Palmer vagyonát mintegy 1,5 milliárd dollárra becsülik.
- Peter Thiel: Az 51 éves német milliárdos a PayPal társalapítója és a Facebookban is jelentős részesedéssel rendelkezik. Több ízben is különc befektetéseivel hívta fel magára a figyelmet, amit meggyőződése szerint az emberiség érdekében finanszíroz. Ezek közé tartozik a mesterséges intelligenciát és az emberek halhatatlanságát kutató startupok támogatása. A befektető zseni több mint 12 éve a Founders Fund partnereként tevékenykedik, ami olyan cégeket tudhat a portfóliójában, mint az airbnb vagy éppen a SpaceX.
- Robert Klark Graham: A „The Future of Man” című könyv szerzőjének elképzelése az volt, hogy Nobel-díjas spermabankdonorok segítségével javítja fel az emberiség genetikáját. 1980-ban létrehozta speciális spermabankját, ahová a szigorú kritériumok miatt összesen 19 zsenit vettek fel donornak. Végül 218 gyermek született Graham elképzelésének nyomán, mert a kezdeményezést két évvel az alapító halála után leállították. A projekt érdekessége, hogy a megszületett gyermekek - az elvárások szerint - valóban intelligensebbnek bizonyultak az átlagnál.
A 3 legpuritánabb milliárdos
- Frederic Meijer: A zseniális amerikai üzletember 1934-ben alapította meg édesapjával a világ első hipermarketjét, a Meijer Thrifty Acres-t. A vállalat ugrásszerű bevételnövekedése és későbbi, mintegy 5 milliárd dolláros vagyona ellenére egész életében szerény költségvetésből élt. Igyekezett a leggazdaságosabb autókkal járni és olcsó ruhákat vásárolt magának.
- David Cheriton: A Stanford Egyetem professzora a Google részvényeknek köszönhetően szerezte milliárdos vagyonát. A fényűző életvitellel szemben azonban többször is nyíltan felszólalt a médiában. Saját magának vágja a haját, 1981 óta ugyanabban a házban él és egy öreg használtautóval jár. Híres adományairól is, amit általában oktatási intézményeknek ajánl fel.
- Chuck Feeney: Az 1960-ban életre hívott Duty Free Shoppers társalapítója. Megközelítőleg 4 milliárd dollárt fordított már hátrányos helyzetű gyermekek támogatására és közegészségügyi projektek finanszírozására, miközben mindent elkövetett, hogy névtelen adományozó (!) maradjon. Mindeközben nem rendelkezett sem saját autóval, sem saját házzal.